در باره ی – در حدود شیراز جوانان مرودشت

در باره ی – در حدود: شیراز جوانان مرودشت مسابقه شهرداری نوجوانان برگزاری مسابقه های جودو جام رمضان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ترساندن خودرویی ترامپ

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه تصمیمات تعرفه‌ای اخیر خود و در جهت اعمال محدودیت بر واردات کالاهای خارجی، ترساندن کرد محصولات خودروسازان اروپایی را نیز مشمول تعرفه‌

ترساندن خودرویی ترامپ

ترساندن خودرویی ترامپ

عبارات مهم : ماشین

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تصمیمات تعرفه ای اخیر خود و در جهت اعمال محدودیت بر واردات کالاهای خارجی، ترساندن کرد محصولات خودروسازان اروپایی را نیز مشمول تعرفه های سنگین واردات خواهد کرد.

دنیای اقتصاد نوشت: این خبر موجب نگرانی شرکت های خودروسازی شده است هست. کارشناسان عقیده دارند که فقدان ارائه شرح در خبر شبکۀ اجتماعی توییتر ترامپ، درک ابعاد این ترساندن را مسئله می کند. او پیش تر هم خودروسازان آلمانی را به اعمال تعرفه ۳۵ درصدی ترساندن کرده بود. فردیناند دودن هوفر مدیر مرکز تحقیقات ماشین در دانشگاه دویسبورگ آلمان می گوید: «توییت ترامپ احساساتی است و مبنای منطقی ندارد، با وجود این از آنجا که ترامپ براساس همین تهدیدها سیاست گذاری می کند، نمی توان این توییت را جدی نگرفت.» ولی دلایل زیادی وجود دارد که چنین اقدامی را توجیه ناپذیر می کند:

اشکالات قانونی

ترساندن خودرویی ترامپ

ترامپ واردات فولاد را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا قلمداد کرده بود ولی این استدلال در مورد ماشین موثر نخواهد شد. وضع تعرفه تازه بر ورود خودرو، به سرعت در شرکت تجارت جهانی (WTO) به چالش کشیده خواهد شد. حل این اختلاف بسیار زمانبر خواهد بود و ممکن است سال ها طول بکشد، ولی مسلم است که آمریکا در این پرونده به علت تخطی از قوانین تجارت جهانی محکوم خواهد شد و شرکت تجارت جهانی به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد کارها متقابلی پیش بگیرد. آمریکا در مورد تعرفه واردات ماشین تعهدات بین المللی دارد و عوض کردن ناگهانی این تعرفه ها تبعات اجتناب ناپذیری جهت این کشور خواهد داشت.

تاثیرات مخرب

این اقدام می تواند تاثیرات مخربی بر صنعت جهانی خودروسازی بر جای بگذارد. شکل گیری زنجیره های تامین بین المللی در صنعت ماشین باعث شده است است مرزهای جغرافیایی نادیده گرفته شوند و میزان تاثیرگذاری ابزارهایی نظیر تعرفه های واردات را نیز با ولی و اگرهای بسیار مواجه کند. خودروسازان آلمانی سرمایه گذاری گسترده ای در آمریکا کرده اند و خودروهایی که در آمریکا تولید می شوند را به دیگر کشورها هم صادر می کنند؛ بنابراین از کارها تلافی جویانه، دیگر کشورها متضرر خواهند شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه تصمیمات تعرفه‌ای اخیر خود و در جهت اعمال محدودیت بر واردات کالاهای خارجی، ترساندن کرد محصولات خودروسازان اروپایی را نیز مشمول تعرفه‌

در عین حال خودروسازان آمریکایی هم از اعمال تعرفه بر خودروهای خارجی زیان خواهند دید. جنرال موتورز در سال گذشته میلادی حدود ۳ میلیون دستگاه ماشین در آمریکا به فروش رساند، در حالی که تنها ۲/ ۲ میلیون دستگاه را در خاک آمریکا تولید کرده بود. این آمار نشان می دهند خودروسازان آمریکایی نیز اقدام به واردات ماشین از سایر کشورها می کنند. کارشناسان عقیده دارند امروزه با در نظر گرفتن زنجیره های تامین بین الملل و کارخانه های خودروسازی خارجی فعال در کشورهای مختلف، تشخیص اینکه کدام ماشین واقعا در اروپا ساخته شده است هست، بسیار مسئله است و اعمال چنین قانونی موجب بحران بازار جهانی ماشین خواهد شد.

خسارات آمریکا

تحلیلگران عقیده دارند قوانینی که واردات قطعات ماشین را نشانه قرار می دهند، حتی از قوانین واردات خودروهای کامل زیانبارتر هستند. امروزه قطعات ماشین اغلب از چند مرز جغرافیایی عبور می کنند تا به خط مونتاژ نهایی برسند. به گفته کارشناسان هر اقدامی که روند تامین قطعات در زنجیره های ارزش را مختل کند، خسارات عظیمی به بار خواهد آورد. تخمین اثرات جانبی چنین اقدامی مسئله خواهد بود. آمریکا مقصد مناسبی جهت سرمایه گذاری است و شرکت هایی نظیر تویوتا این کشور را جهت تولید ماشین وصادرات آن به دیگر نقاط دنیا گزینش کرده اند. ولی چنین روندی، فضای سرمایه گذاری را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و همه طرف ها را متضرر خواهد ساخت.

ترساندن خودرویی ترامپ

موضع خودروسازان

تویوتا بزرگ ترین خودروساز ژاپنی نیز نسبت به عواقب چنین تصمیمی هشدار داده هست. یکی از مدیران ارشد تویوتا در مصاحبه ای با نشریه فایننشال تایمز گفت این جنگ تجاری هیچ برنده ای ندارد و خودروسازان و خریداران در چنین شرایطی مجبور زیان خواهند شد. او گفت: «هزینه های تولید در آمریکا روزبه روز بالاتر می رود.» به این ترتیب تولید ماشین در این کشور جذابیت خود را از دست خواهد داد. البته شروع جنگ تجاری هزینه های تولید را در همه کشورها زیاد کردن خواهد داد. این مدیر تویوتا هشدار داد که تصمیم ترامپ می تواند کارها متقابل چین و اتحادیه اروپا را به دنبال داشته باشد. این چالش جهت تویوتا که ۷۰ درصد از فروش آمریکا را در اختیار دارد، مسئله ساز خواهد شد. در سال گذشته میلادی سود این شرکت در آمریکا کم کردن یافت، اتفاقی که به گفته مدیران تویوتا نباید تکرار شود. تعرفه هایی که ترامپ جهت ورود فولاد و آلومینیوم وضع کرده باعث زیاد کردن قیمت این مواد شده است هست. خودروسازان در مواجهه با چنین وضعیتی دو راه در پیش دارند: یا این زیاد کردن قیمت را بپذیرند و هضم کنند یا آن را در قیمت نهایی محصولات خود بازتاب دهند. تویوتا تاکنون زیاد کردن قیمت را هضم کرده و قیمت محصولاتش را زیاد کردن نداده هست، ولی ادامه این روند راحت نخواهد بود چراکه منجر به کم کردن سودآوری خواهد شد.

خودروسازان آلمانی هم از سیاست گذاران این کشور خواسته اند «به هیچ قیمتی وارد جنگ تجاری با آمریکا نشوند.» اتحادیه خودروسازان آلمانی طی بیانیه ای اعلام کردند:«تعرفه های تنبیهی نمی تواند پاسخی به تهدیدات ترامپ باشد.» برنارد متس، مدیر اتحادیه خودروسازان آلمان در این بیانیه تصریح کرده است :«به هر قیمتی باید از وقوع جنگ تجاری جلوگیری کرد، چراکه همه در چنین جنگی بازنده خواهند شد.» بی ام و، دایملر و فولکس واگن در آمریکا هر سال بیش از ۸۰۴ هزار دستگاه ماشین تولید می کنند و این رقم مرتبا زیاد کردن می یابد. در حالی که کل صادرات این سه خودروساز از مبدأ آلمان به مراتب کمتر است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه تصمیمات تعرفه‌ای اخیر خود و در جهت اعمال محدودیت بر واردات کالاهای خارجی، ترساندن کرد محصولات خودروسازان اروپایی را نیز مشمول تعرفه‌

دورنمای مذاکره

کارشناسان آمریکایی آینده نگری می کنند مذاکره با طرف اروپایی احتمالا نتیجه بهتری در بر خواهد داشت. در حال حاضر خودروهای تولید آمریکا جهت ورود به اروپا مشمول تعرفه ۱۰ درصدی می شوند، در حالی که ورود خودروهای اروپایی به بازار آمریکا با پرداخت تعرفه ۵/ ۲ درصدی امکان پذیر هست. تعرفه های تازه آمریکا هیچ کمکی به اصلاح مسابقه پذیری خودروهای آمریکایی در بازار اروپا نخواهند کرد، ولی در صورتی که اروپاییان متقاعد شوند که تعرفه ورود خودروهای آمریکایی را از ۱۰ درصد کنونی پایین تر بیاورند، خودروهای آمریکایی در بازار اروپا موقعیت رقابتی بهتری خواهند یافت. این همان درخواستی است که در مذاکره با اروپاییان باید مورد توجه قرار بگیرد.

ترساندن خودرویی ترامپ

واژه های کلیدی: ماشین | آمریکا | تویوتا | واردات | آمریکایی | خودروسازان | توییت ترامپ | تهدیدات ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog